Infobazy 2011 - streszczenia

Polska baza danych fitosocjologicznych „SynBiotSilesiae
– podstawy działania, zasoby i perspektywy na przyszłość

Zygmut Kącki, Michał Śliwiński

Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych, Zakład Bioróżnorodności i Ochrony Szaty Roślinnej, ul. Kanonia 6/8, 50-328 Wrocław

 

Fitosocjologia jest działem botaniki, zajmującym się opisem i klasyfikacją zbiorowisk roślinnych. Do chwili obecnej pozostaje najlepszym narzędziem w zakresie ochrony i zarządzania środowiskiem, mając zastosowanie np. przy identyfikacji siedlisk Natura 2000.

Do roku 2007 w Polsce nie istniały zorganizowane bazy danych fitosocjologicznych na wzór baz czeskich lub niemieckich. Dane przechowywano we wszystkich jednostkach uczelnianych w Polsce, lecz były nie digitalizowane lub wprowadzane do komputerów w sposób niejednorodny, nieuporządkowany i rozproszony, co znacznie ograniczało możliwości ich wykorzystania.

W roku 2007, na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, powstała baza danych fitosocjologicznych „SynBiotSilesiae”, wykorzystująca najnowszy format zbioru danych xml, oferowany przez program Turboveg. Początkowo, gromadzone były w niej zasoby lokalne, później rozpoczęto zbiór danych z terytorium całego kraju. Od 2008 roku baza jest częścią Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności KSIB, a w 2010 została zarejestrowana w indeksie GIVD (Global Index of Vegetation-plot Databases) i do dnia dzisiejszego figuruje jako jedyna baza danych fitosocjologicznych z Polski, a zarazem jedna ze 132 na świecie. Aktualny stan bazy to około 35 tys. zdjęć fitosocjologicznych, z których 18 tys. jest uporządkowanych i gotowych do wykorzystania w analizach numerycznych.