Infobazy 2011 - streszczenia

Baza danych platformy eDmuchawka

Jacek Rumiński1, Artur Jarzynka1, Jędrzej Koronowicz1, Paweł Tekliński1

1Politechnika Gdańska, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Katedra Inżynierii Biomedycznej, ul. Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk

 

Problem wad wymowy oraz zaburzeń mowy coraz częściej pojawia się zarówno wśród dzieci jak i dorosłych (m.in. po udarach). Platforma „eDmuchawka” została opracowana w celu wspomagania ćwiczeń oddechowych jako element terapii mowy. Wśród istotnych zalet platformy należy wyróżnić sposób prowadzenia ćwiczeń oddechowych z wykorzystaniem mikrofonu jako rejestratora poziomu i ciągłości emisji wydmuchiwanego powietrza oraz gier komputerowych jako środka uatrakcyjnienia terapii. Platforma ma być innowacyjnym rozwiązaniem łączącym dobrą zabawę, komunikację, terapię i rehabilitację.

Kluczowym elementem systemu jest jednak możliwość śledzenia postępów osoby wspomaganej. W tym celu opracowano i wdrożono schemat bazy danych oraz szereg usług umożliwiających gromadzenie danych o aktywności ćwiczeń oddechowych oraz ich postępach. Umożliwi to ilościową korelację aktywności ćwiczeń z wynikami poprawy mowy w wybranych grupach wad i zaburzeń.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i anonimowości gromadzonych danych w centralnym systemie bazy danych zaprojektowano rozwiązanie wykorzystujące technologie Web Storage oraz IndexedDB wprowadzanych wraz z HTML 5.

W wyniku otrzymano rozwiązanie, w którym w centralnym systemie gromadzone są dane o aktywności w czasie terapii, postępach ćwiczeń wraz z unikalnym, a jednocześnie anonimowym identyfikatorem osoby badanej. Identyfikator ten jest efektem operacji kryptograficznych, w wyniku których osoba może wykazać, że jest  właścicielem identyfikatora (oraz danych). Jednocześnie zapewniana jest standardowa procedura uwierzytelniania. Właściciel danych oraz osoby, które właściciel wskaże (terapeuta, lekarz, rodzic), przechowuje lokalnie (na wybranym komputerze) dane osobowe i/lub dane medyczne (lekarz). Składowanie lokalne możliwe jest poprzez mechanizm Web Storage lub IndexesDB, albo poprzez dedykowaną aplikację dystrybuowaną poprzez platformę eDmuchawka (obecnie http://www.biomed.gda.pl/edmuch, docelowo http://www.edmuch.pl).

Gromadzenie danych o aktywności i postępie ćwiczeń oddechowych w terapii logopedycznej umożliwi uzyskanie ilościowych wyników w zakresie wpływu  określonych ćwiczeń na redukcję wad wymowy i zaburzeń mowy.